اخبار

احتمال اعطای مرحله اول کارت خرید لوازم خانگی از هفته آینده/آیا این طرح هم اول راه متوقف می‌شود؟

رییس انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی از احتمال آغاز اعطای مرحله اول کارت خرید لوازم خانگی از اوایل هفته آینده خبر داد و گفت ارائه این کارها بهترین روش برای رونق بازار است و می تواند صنایع مختلف از جمله صنعت لوازم خانگی را با رونق مواجه کند.

محمدرضا دیانی در گفت‌و گو با اقتصادنیوز، با بیان مثبت بودن اجرای طرح کارت اعتباری خرید لوازم خانگی، اظهار کرد: طرح مذکور به بانک‌ها ابلاغ شده است، از این رو احتمال دارد مرحله اول اعطای این کارت از هفته آینده عملیاتی شود.

وی افزود: این طرح در حال حاضر در مسیر وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی است و به دلیل وجود مقادیر زیاد کالا نیازمند زمان بیشتری است. 

به گفته دیانی، فروش کالا توسط این کارت‌های اعتباری از سوی وزارت صنعت بهترین روش رونق بازار است. زیرا با این طرح نه تنها بخش صنعت از رکود دور می‌شود، بلکه مانع ایجاد تورم می‌شود و در نهایت ایجاد اشتغال می‌کند.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح کارت اعتباری خرید لوازم خانگی تا سقف 10 میلیون تومان،‌ صدها صنعت به واسطه این طرح فعال می‌شود. 

رییس انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی در پاسخ به اینکه برخی بر این باورند که این طرح همانند طرح تسهیلات خودرو نیمه کاره رها می‎شود و برای دوری از این رها شدن این طرح باید چه کاری انجام داد، گفت: این طرح اجرایی می‌شود. اما به دلیل وجود کالاهای متعدد در این لیست، نیازمند زمان بیشتری نسبت به خرید خودرو دارد.

وی افزود: یکی از قابلیت‌های طرح کارت اعتباری خرید لوازم خانگی قابل اصلاح بودن آن است، به گونه‌ای که در صورتی که این طرح با کمبود یا اشکالی همراه شود، قابلیت اصلاح بیشتر نسبت به طرح خرید خودرو دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز، از 18 آبان‌ماه امسال طرح خرید لوازم خانگی توسط کارت اعتباری 10 میلیون تومانی از سوی وزارت صنعت به بانک مرکزی اعلام شد که در این میان چند لیست خرید کالا نیز منتشر شده است. البته گفته می‌شود این لیست همچنان در حال تکمیل است و قرار است به زودی نحوه ارائه این کارت از سوی بانک‌ها اعلام شود.

مرحله اول اعطای کارت‌های اعتباری به معلمان، بازنشتگان و کارمندان دولتی تعلق می‌گیرد و هر فرد تنها یک بار می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند. 

همچنین هزینه خرید محصولات تا سقف 10 میلیون تومان است و در صورت خرید، مبلغ به صورت مستقیم به حساب تولید کننده واریز می‌شود. 

از اولین روزهای اعلام شرایط کارت اعتباری خرید لوازم خانگی چند اعتراض و حاشیه گریبان این طرح را گرفت، حالا صبح امروز نیز رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در گفته است احتمال توقف یکباره این طرح همانند طرح تسهیلاتی خودرو وجود دارد.

مسعود خوانساری در جلسه هیئت نمایندگان صبح امروز گفته است که وقتی قیمت مشخصی برای کالاهای عرضه شده در این طرح وجود نداشته باشد، به طور قطع مشکلاتی همچون خرید و فروش کارت‌های اعتباری میان دلالان و مردم بروز می کند و رانتی که همواره می‌گفتیم، بروز خواهد کرد که باید با آن مقابله شود، ضمن اینکه پیش بینی می شود که اجرای طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری هم به صورت یکباره متوقف شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید