اخبار

بانک‌های استان فارس در رتبه سوم جذب سپرده‌های بانکی قرار دارند

استان فارس در حالی که سومین استان کشور در میزان جذب سپرده‌های بانکی است در نسبت مصارف به منابع بانک‌ها رتبه ۲۹ را در بین ۳۱ استان کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آخرین آمار از مانده سپرده‌ها و تسهیلات در نظام بانکی کشور نشان می‌دهد که از ابتدای سال 94 تا پایان مهرماه مجموع سپرده (منابع) بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور به 937 هزار و 932 میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23.9 درصد رشد داشته است.

این آمار نشان می‌دهد که در این مدت مجموع تسهیلات (مصارف) بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور 724 هزار و 593 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15.1 درصد افزایش یافته و در واقع نسبت منابع به مصارف بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در این بازه زمانی 77.2 درصد بوده است.

در آماری که بانک مرکزی ارائه داده استان فارس با 42 هزار و 566 میلیارد تومان سپرده، رتبه سوم میزان سپرده‌های بانکی را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده و به همراه استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و خوزستان جزء 5‌استان اول در میزان جذب سپرده‌ است و استان‌های چهار‌محال و بختیاری، خراسان‌جنوبی، خراسان‌شمالی، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد نیز کمترین میزان جذب سپرده‌ را به خود اختصاص داده‌اند.

از سوی دیگر میزان تسهیلات بانک‌های استان فارس از ابتدای سال 94 تا پایان مهرماه 24 هزار و 370 میلیارد تومان برآورد شده بنابراین نسبت منابع و مصارف بانک‌های این استان 57.2 درصد بوده است که نشان از شکاف بین مصارف و منابع بانک‌های این استان می‌دهد.

همانطور که استان فارس در بین 3‌استان اول در میزان سپرده‌گذاری بانکی است از سوی دیگر نیز جز 3 استان آخر در میزان مصارف به منابع بانکی است و براساس آمار بانک مرکزی در بین 31 استان کشور رتبه 29 را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

استان‌های گلستان، اردبیل، لرستان، کهگیلویه و بویر‌احمد و ایلام 5 استان ابتدایی جدول نسبت بین مصارف به منابع بانک‌های کشور و استان‌های البرز، خوزستان، فارس، خراسان‌رضوی و قم نیز 5 استان قعرنشین این جدول هستند.

آمار مقایسه‌ای نشان می‌دهد که میزان سپرده‌گذاری بانکی در استان فارس تا پایان مهرماه 94 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 37 درصد و میزان تسهیلات اعطایی نیز 32 درصد افزایش داشته است اما با وجود این افزایش هنوز میزان مصارف به منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری استان فارس آمار قابل قبولی نیست و بانک‌های این استان با اجرای سیاست‌های انقباظی در واقع 18 هزار و 196 میلیارد تومان از منابع خود را مصرف نکرده‌اند.

چندی پیش جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، از کاهش تسهیلات بانکی استان فارس در سال 93 در مقایسه با بانک‌های سایر استان‌ها سخن گفته بود و چنین استدلال کرده بود که تسهیلات پرداختی از سوی بانک مرکزی به استان‌ها براساس سرمایه‌گذاری در هر استان ارائه می‌شود که آمار پایین پرداخت تسهیلات نشان می‌دهد که استان فارس در این زمینه ضعیف عمل کرده است.

به‌گفته قادری نسبت مصارف به منابع بانک‌های استان فارس نشان می‌دهد که از ظرفیت سیستم بانکی این استان برای تکمیل واحدهای تولیدی استفاده نمی‌شود و سخت‌گیری بانک‌ها در ارائه تسهیلات مهم‌ترین عامل این موضوع است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به خروج و انتقال سپرده‌های استان فارس به دیگر استان‌ها اشاره کرده و افزوده است صرف سپرده‌های بانکی استان فارس در خود استان از مصوبات سفر ریاست‌جمهوری و مقام معظم رهبری است اما تاکنون این امر رعایت نشده است.

فریدون فرقانی، رئیس اتاق بازرگانی شیراز، نیز دیربازده بودن فعالیت‌های تولیدی را عامل مهم تمایل بانک‌های استان برای استفاده از سرمایه‌ خود در امور بازرگانی و خدماتی می‌داند و می‌گوید: در سال 93 تنها 10 درصد تسهیلات بانک‌های استان فارس در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است.

فرقانی توجیه‌پذیرنبودن طرح‌های اقتصادی را دلیل محکمی برای سخت‌گیری بانک‌ها در ارائه تسهیلات نمی‌داند و می‌گوید: در مواردی پیش آمده که طرح‌های اقتصادی به دلیل عدم توجیه اقتصادی در استان فارس رد شده است اما همین طرح‌ها در دیگر استان‌ها تسهیلات کافی دریافت کرده است.

در سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی استان فارس جذب نشده که به‌اعتقاد علی افشانی، استاندار فارس، بانک‌ها علاقمند هستند که منابع خود را هر چه سریع‌تر در قالب تسهیلات در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهند اما ضعف بخش خصوصی در ارائه طرح‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی سبب عدم جذب این سرمایه عظیم شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید