اخبار

بحران جدید ارزی ذوب‌آهن/ قطع ارز مبادله‌ای واردات زغال‌سنگ

در حالی قطع ارز مبادله‌ای برای واردات زغال‌سنگ در دستور کار گرفته که پیش‌بینی می‌شود کارخانه فولاد ذوب‌آهن به دلیل تامین کک از طریق واردات دچار مشکل خواهد شد.

 به گزارش اقتصادنیوز، در حالی شنیده ها حاکی از آن است که وزارت صنعت دستور قطع ارز مبادلاتی برای واردات انواع زغال‌سنگ را صادر کرده که برخی‌ها معتقدند به دلیل مشکل خرید ارزان زغال‌سنگ وارداتی وزیر صنعت ممنوعیت این ارز را اعلام کرده است. از این رو پیش‌بینی شده وزارت صنعت برای جلوگیری از واردات انواع زغال‌سنگ، تعرفه‌ واردات زغال‌سنگ و کک را از 7 به 15 درصد برساند. 

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد به دلیل وجود دامپینگ جهانی چین کشورهای مصرف‌کننده به واردات بی‌رویه زغال‌سنگ روی آورند که ایران هم مدتی است در تلاش است تا با ممنوع کردن واردات این محصول با ارز مبادله‌ای از تولیدکننده داخلی حمایت کند. این در حالی است که فعالان حوزه زغال‌سنگ با استقبال از این تاکتیک آن را درمانی موقت می‌دانند و بر این باور هستند که حمایت‌های تعرفه‌ای دوام چندانی ندارد و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی واردات با ارز مبادله‌ای باید به‌طور کل این واردات ممنوع شود زیرا حمایت‌های تعرفه‌ای تنها زمینه افزایش قاچاق را پدید می‌آورد. 

به عقیده فعالان معدنی تصمیم اخیر وزارت صنعت مبنی بر قطع ارز مبادله‌ای زمانی می‌تواند مثمرثمر باشد که ایران تولیدکننده عمده زغال‌سنگ باشد و محصولات استخراج شده را به مصرف‌کنندگان داخلی به فروش رساند در حالی که در حال حاضر اغلب کک‌ساز‌ی‌های کشور به دلیل کمبود ماده اولیه با حداقل ظرفیت کار می‌کنند و قطع ارز مبادله‌ای علاوه بر ایجاد بحران برای این واحدها که ذوب آهن یکی از مصرف‌کنندگان عمده ذغال کک در کشور است، به مشکلات فولادسازی بیشتر دامن می‌زند چرا که 43 درصد قیمت تمام شده ذوب آهن کک است.

با این حال برخی از کارشناسان قدیمی حوزه معدن به دلیل بروز بحران جدید در کارخانه ذوب‌آهن پیش بینی کرده‌اند ممنوعیت ارز مبادله‌ای به زودی لغو می‌شود اما در نهایت باید دید چقدر وزارت صنعت برای قطع ارز مبادله‌ای مصمم است؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید