اخباراخبار استانها

برگزاری نمایشگاه گردشگری به صورت فصلی در استان فارس

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس گفت: از برنامه های امسال استان برگزاری نمایشگاه گردشگری به صورت فصلی با معرفی ظرفیت های گردشگری، صنایع دستی، تئاتر، شعر، موسیقی و فرهنگ هر منطقه از استان است تا بتوانیم تمام شهرستان های استان را به خوبی معرفی کنیم.

به گزارش روابط عمومی خانه صمت فارس، سهراب شرفی در جلسه کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه ها رونق صنعت گردشگری استان در تمام بخش هاست که در حال تدوین نهایی تقویم برگزاری این نمایشگاه ها با همکاری دستگاه های مربوطه در استان هستیم.

وی با بیان اینکه با برگزاری این نمایشگاه ها در هر فصل، تلاش می کنیم فعالان بخش خصوصی و کسب و کارها این حوزه در استان تقویت شوند افزود: در دو سال اخیر به دلیل وجود بیماری کرونا وضعیت صنعت گردشگری ما با مشکلات عدیده ای روبرو شده است و شرایط صنوف مختلف این بخش از جمله هتل ها، رستوران ها، حمل و نقل با بحران مواجه است.

شرفی با تاکید بر اینکه فعالان صنعت گردشگری برای ادامه فعالیت دچار بی انگیزگی هستند اظهارداشت: به دلیل بیماری کرونا و وجود وقفه ای که در صنعت گردشگری رخ داد بحث سرمایه دپو شده در صنعت گردشگری و یا فرار سرمایه از این بخش نیز موضوع نگران کننده ایست.

وی اضافه کرد: همچنین واکسیناسیون عمومی تا حدودی می تواند چشم انداز روشنی برای صنعت گردشگری باشد.

شرفی ادامه داد: با توجه به اینکه صنعت گردشگری یکی از مزیت های اصلی توسعه اقتصادی استان فارس است و متاسفانه در سالهای گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته است که باید در دولت جدید و دور جدید شوراهای شهر شاهد سیاستگذاری های متفاوتی در این حوزه باشیم.

رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه حوزه خدمات ظرفیتی معادل 60 درصد اشتغال را ایجاد می کند عنوان داشت: فارس داشته های ارزشمند فراوانی دارد که هر یک از ابعاد صنعت گردشگری این استان می تواند ثروت آفرین باشد و دولت و شورای شهر جدید باید برای این مهم برنامه داشته باشند.

وی تصریح کرد: فارس به تنهایی یک ایران کوچک است که از جمله ظرفیت های استان در صنعت گردشگری می توان به ظرفیت های طبیعت، مذهبی، باستانی، انجیرستان های جهانی، مزرعه گل، باغ گلها و غیره اشاره کرد اما متاسفانه مسئولان تمرکز خود را بر صنعتی شدن و راه اندازی صنعت خودرو سازی گذاشته اند درحالی که فارس در حوزه های صنعتی استان برخورداری نیست.

شرفی افزود: نگاه حاکم بر شوراهای شهر باید ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و نشاط در جامعه و نه تنها کسب درآمد برای شهرداری ها باشد و این درحالی است که در رویکرد جدید، شهرداری ها باید ایجاد کننده سازه ها و در گام دوم درآمدزایی باشد.

وی با بیان اینکه به طور مثال در 15 سال اخیر در شمال غرب شیراز هیچ اتفاق جدیدی در حوزه گردشگری ایجاد نشده است بیان کرد: شهرداری ها راه های مختلفی برای کسب درآمد دارند اما در شرایط فعلی رویکرد در خصوص صنعت گردشگری به دلیل حساسیت برای ایجاد اشتغال زایی و عدم جلوگیری از فرار سرمایه، باید حمایتی باشد.

شرفی اظهارداشت: بعد از فراگیری بیماری کرونا در دنیا، رویکردها در بخش های مختلف تغییر کرد و صنعت گردشگری یکی از بخش هایی است که نیازمند تحول است به ویژه این تغییر می تواند در به کار گیری و یا لغو قوانین و مقررات این حوزه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درخواست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص ارائه پیشنهادات برای نشان ملی گردشگری کشور اضافه کرد: هر استان ظرفیت و پتانسیل منحصر به فردی برای معرفی و برند سازی گردشگری خود دارد که هر کدام از جذابیت خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است.

شرفی ادامه داد: معتقدیم نشان ملی کشور باید بدون تعصب و نگاه های سلیقه ای انتخاب و مشخص شود که به دنبال این برند سازی می تواند در حوزه اقتصاد گردشگری نیز اقدامات گسترده ای برای تجاری سازی آن انجام شود.

در این جلسه سایر اعضا به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید