اخبار

بلومبرگ: تحریم‌های ایران احتمالا از نیمه ژانویه برداشته می‌شود

پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد که احتمالا ایران تعهدات خود را تا نیمه ژانویه 2016 (اواخر دی‌ماه 94) انجام می‌دهد و تحریم‌ها رفع می‌شوند.

پایگاه خبری بلومبرگ نوشته است که با توجه به سرعت جمع‌آوری سانتریفیوژهای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه تهران احتمالا تا نیمه ماه ژانویه برداشته خواهند شد. 

روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد در 28 گذشته ایران 4530 سانتریفیوژ را از دو سایت نطنز و فردو جمع‌آوری کرده است. 

بلومبرگ با تقسیم این عدد بر تعداد روزها، نوشته است که بنابراین ایران به طور متوسط روزانه 162 دستگاه را برچیده است. اگر این روند با همین سرعت ادامه پیدا کند، تعهد ایران در زمینه کاهش شمار سانتریفیوژها به 6100 دستگاه، تا روز 12 ژانویه (22 دی) تکمیل می‌شود. 

«رابرت کلی» سرپرست سابق تیم بازرسان آژانس در این رابطه به بلومبرگ گفته است: «بعد از مدتی این به یک روند عادی بدل می‌شود، این کار خیلی هم از عوض کردن لاستیک خودرو تفاوتی نمی‌کند. هیچ دلیلی وجود ندارد که ایرانی‌ها نتوانند با همین سرعت ادامه دهند.»

بلومبرگ به نقل از دو دیپلمات ارشد که به روند برچیدن سانتریفیوژها آگاهی دارند، نوشته است که ناظران آژانس در تمام مراحل جمع آوری سانتریفیوژها حضور داشته‌اند. 

بنا بر این گزارش، آژانس شماره سریال هر ماشینی را که برچیده می‌شود، ثبت می‌کند تا اطمینان یابد که آن‌ها از نظارت خارج نمی‌شوند. 

کاهش 8 تنی ذخایر اورانیوم غنی‌شده، تغییر قلب رآکتور آب سنگین اراک و همچنین افزایش نظارت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای از دیگر تعهدات ایران است. 

دیپلمات‌ها می‌گویند که آژانس در حال آماده‌سازی فناوری‌های نظارت از راه دور است و هر زمان که ایران تعهدات خود را انجام دهد، آماده آغاز نظارت خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید