اخبار استانهااخبار اقتصادیاخبار صنعت و معدن و تجارتهمایش

تجلیل از 62 واحد صنعتی و معدنی نمونه فارس در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس عنوان کرد: بخشنامه های خلق الساعه و دستورالعمل های ناگهانی، بلای جان صنعت

در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن فارس از 62 واحد صنعتی و معدنی نمونه استان با اهدای لوح و تندیس، تقدیر شد.
در این آیین که با حضور استاندار فارس، نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس، فعالان  صنعتی و تشکل های بخش خصوصی برگزار گردید بر ضرورت بررسی مشکلات تولیدکنندگان، صنعتگران، معدن کاران و بنگاه های خصوصی و همچنین آسیب شناسی صدور بخشنامه های خلق الساعه و دستورالعمل های ناگهانی تاکید شد.

عملکرد فعالان عرصه صنعت و معدن علیرغم انبوه موانع، درخور توجه است

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این آیین، بخشنامه های خلق الساعه و دستورالعمل های ناگهانی را بلای جان صنعت و آفت بزرگ در مسیر پویایی توسعه کشور دانست. سهراب شرفی در عین حال عملکرد فعالان عرصه صنعت و معدن را علیرغم انبوه موانع و مشکلات، درخور توجه و شایان تقدیر عنوان کرد.
او ضمن تشکر از نقش حمایتگری قوه قضائیه و ستاد تسهیل و رفع موانع، بخش عظیمی از موانع را ناشی از ساختار اداری و بدنه اجرایی کشور دانست و به این نکته اشاره کرد که یکی از مشکلات ریشه‌ای حوزه اقتصاد کشور، انباشت قوانین مازاد است.
شرفی با بیان اینکه افزایش تعداد مقررات و آیین‌نامه‌ها در بخش‌های مختلف موجب ایجاد تعارض منافع، موازی‌کاری و زمینه ساز آشفتگی بروکراسی در کشور شده است، اذعان داشت که عمر برخی از این قوانین به اوایل سده ۱۳۰۰ بر می گردد و بر همین اساس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید به موازات وظایف محوله خود، رصد و پایش قوانین ناکارآمد را به طور جدی در دستور کار قرار دهند.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: قوانین مناسبی در مجلس تصویب ‌شده و ابلاغ می‌ گردد اما اغلب در زمان تدوین آیین‌نامه اجرایی این قوانین به گونه‌ای عمل می‌شود که یا محتوای قانون، بی‌اثر شده و یا قابلیت اجرا پیدا نمی‌کند چنانچه به عنوان مثال، قوانینی وضع شده که پیرو آن صدها بخشنامه های مختلف صادر گردیده و پیشنهاد می شود قوانینی تصویب شود که بخشنامه پذیر نباشند.
شرفی، شاخص آزادی اقتصادی که میزان حمایت سیاست ها و نهادهای هر کشور از آزادی اقتصادی را می سنجد و یکی از مؤلفه های اثرگذار در ارزیابی توسعه یافتگی اقتصاد کشورهاست را مورد توجه قرار داد و گفت: قوانین دست و پاگیر و سلسله مراتب و تشریفات زائد در حوزه های اقتصادی منجر به کاهش قابل توجه رتبه کشور در این شاخص شده است.
او با اشاره به وابستگی اقتصاد کشور به نفت و وجود رقبای زیاد در حوزه های نفت و گاز در منطقه، برخورداری کشور از منابع عظیم و منحصر به فرد ذخایر معدنی را قابل توجه عنوان کرد و معادن را رقیب سرسختی برای نفت و مناسب ترین جایگزین برای برداشته شدن اتکای دولت بر درآمدهای نفتی دانست.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با تاکید بر اینکه برگشت ارز به چرخه اقتصاد کشور، خواسته مشترک صادرکنندگان و حاکمیت است، خواستار بازنگری در سیاست تعهد ارزی برای صادرات بخش خصوصی به ویژه بنگاه های کوچک شد و گفت: این بنگاه ها برای تداوم فعالیت خود در کشور ملزم به برگشت سرمایه هستند ولی گاها شاهد تعلیق کارت بازرگانی به دلیل میزان اندکی عدم برگشت ارز بوده ایم که منجر به از دست دادن بازار خارجی و ایجاد خدشه به اعتبار حوزه تجارت کشور شده و این وضعیت نگران کننده است.
گفتنی است درحاشیه آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن فارس، نمایشگاه یک روزه توانمندی‌های صنعتی و معدنی با مشارکت بیش از ۳۰ واحد تولیدی و معدنی گشایش یافت و واحدهای تولیدی توانمند، فعالیت‌های خود را در معرض دید عموم قرار دادند. استاندار فارس، برخی مسئولین دولتی، نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس، صنعتگران و معدنکاران نیز از این نمایشگاه بازدید کردند و در جریان توانمندی های تولید کنندگان قرار گرفتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید