اخبار

توقف وام خودرو باعث بی‌اعتمادی مردم به دولت شد/تنها 15 هزار خودرو در انبار بود!

رئیس اتاق بازرگانی تهران بابیان اینکه دولت در اجرای مرحله دوم طرح خروج از رکود اقتصادی باید دقت بیشتری کند گفت: توقف یکباره اجرای طرح واگذاری وام خودرو به مردم بازتاب نامناسبی میان مردم داشت و باعث بی‌اعتمادی مردم به دولت شد.

 مسعود خوانساری که در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران سخن می‌گفت، ابتدا به کاهش تولید در کشور اشاره و عنوان کرد: براساس گزارش‌های پژوهشکده‌های پولی و بانکی تولید صنعتی در سه ماهه دوم سال 94 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش یافته است. با توجه به رشد منفی که در دو فصل ابتدایی سال جاری در بخش‌های صنعتی رخ داده پیش‌بینی می‌شود که در فصل پاییز نیز تولیدات صنعتی رشد منفی داشته باشند. 

آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، وی در ادامه اظهار کرد: دولت و اقتصاددانان به این نتیجه رسیدند که برای حل مشکل رکود باید تقاضا تحریک شود، همین باعث اعطای وام خودرو به عنوان اولین بخش از بسته رونق اقتصادی از سوی دولت اجرایی شد که در آن 130 هزار نفر برای استفاده از وام 25 میلیون تومانی ثبت نام کردند اما بانک مرکزی تنها 110 هزار نفر آنها را قبول کرد.وزارت صنعت در ابتدا پیش‌بینی کرده بود که 350 هزار دستگاه خودرو وام دریافت کنند اما به دلیل عدم هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صنعت به یکباره این طرح متوقف شد. بانک مرکزی میزان پیش‌بینی شده برای فروش از سوی وزارت صنعت را در طرح خرید خودرو قبول ندارد. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: حال که اجرای مرحله اول بسته رونق اقتصادی با مشکلات اجرایی به پایان رسید باید این سوال را پرسید که آیا دولت به تبعات تورمی ناشی از اجرای این طرح اندیشیده است، زیرا تورم نقطه به نقطه که از 40 درصد به 10 درصد رسیده از آثار تورمی این طرح بهره می‌گیرد. سوال دوم این است که آیا منابع به کار گرفته شده در این طرح از سوی بانک‌ها تامین شده یا اینکه دولت از بانک مرکزی استقراض کرده است. 

خوانساری با بیان اینکه در هر صورت دولت باید به صراحت اعلام کند که میزان و درصد تورم ناشی از اجرای این طرح چقدر خواهد بود، افزود: در ابتدای اجرای این طرح اعلام شد که 50 تا 60 هزار دستگاه خودرو در انبار خودروسازان مانده است اما با اجرای وام 25 میلیونی مشخص شد که تنها 15 هزار خودرو در انبارهای خودروسازان وجود داشته و بنابراین تمامی ثبت‌نام‌هایی که در این طرح صورت گرفت در صف تحویل خودرو مانده‌اند. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: ناهماهنگی میان وزارت صنعت و بانک مرکزی در شرایط کنونی به ضرر اقتصاد است، زیرا توقف یکباره اجرای این طرح بازتاب خوبی در میان مردم نداشت و نوعی بی‌اعتمادی نسبت به دولت به وجود آورد. بنابراین در دو بخش دیگر بسته رونق اقتصادی که اعطای وام در قالب تایید خرید اعتباری کالا و نیز طرح خرید کالاهای واسطه‌ای است بایددقت بیشتری شود. 

وی همچنین یادآور شد: این امر بازار سیاهی در بازار خودرو به وجود می‌آورد. به دلیل اعطای وام 16 درصدی از دولت آن هم به تعداد محدود و فروش اقساطی خودرو از سوی لیزینگ‌ها با وام 30 درصدی رانتی به وجود می‌آورد.مخدوش شدن بازار خودروهای دست دوم مشکلی است که باید از اجرای این طرح انتظار داشت، چرا که اگر قرار باشد 80 میلیون کارت اعتباری با بهره 12 درصدی در اختیار مردم قرار گیرد قطعا کارت‌ها خرید و فروش می‌شود. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: وقتی قیمت مشخصی برای کالا‌های عرضه شده در این طرح وجود نداشته باشد به طور قطع مشکلاتی همچون خرید و فروش کارت اعتباری میان دلالان و مردم بروز و رانت را بر بازار حاکم می‌کند. 

این مقام مسوول در بخش خصوصی یادآور شد: آنچه که بانک مرکزی برای اجرای بسته رونق اقتصادی توافق کرده است شش هزار میلیارد تومان است که به نظر می‌رسد رقم بیشتری باید در این طرح پرداخت شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید