اخبار اقتصادیاخبار صنعت ، معدن ، تجارت

رئیس خانه صمت استان فارس: در تمام بخش‌های اقتصادی از جمله تولید، توزیع و صادرات گرفتار مشکلات پیچیده هستیم

رئیس خانه صمت استان فارس: در تمام بخش‌های اقتصادی از جمله تولید، توزیع و صادرات گرفتار مشکلات پیچیده هستیم

در تمام بخش‌های اقتصادی از جمله تولید، توزیع و صادرات گرفتار مشکلات پیچیده هستیم

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به اینکه برای حل مشکلات اقتصادی عزم و اراده بیشتری نیاز است، در ادامه عنوان می کند: با این سیاست‌های دولت قطعا به نتیجه لازم نمی‌رسیم و شرایط اقتصادی بهبود نخواهد یافت و نیاز به تلاش بیشتر و تغییر رویکردهایی است.

سهراب شرفی در گفتگو با سرویس اقتصادی «تماشا»، با عنوان اینکه ما در تمام بخش های اقتصادی از جمله تولید، توزیع وصادرات گرفتار مشکلات پیچیده هستیم، اظهار می کند: فعالین اقتصادی ما از ظرفیت بازارهای جهانی محروم و حتی برای تهیه مواد اولیه تولید هم اسیر بروکراسی هستند. البته دولت در زمینه دیپلماسی اقتصادی اقداماتی را آغاز کرده که امیدواریم نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد.

وی با عنوان اینکه وضعیت بنگاه های تولیدی گویای شرایط ناهموار و تنگناهای اقتصادی موجود است،می گو‌ید: بسیاری از فعالین اقتصادی و صنعتگران ما در تنگنای مشکلات موجود دست از فعالیت کشیده اند و بنگاه های اقتصادی  که به زحمت سرپاهستند هم هر روز دست و پایشان می لرزد.

سیل مشکلات پیش روی تولیدکننده، صنعتگر و تجار

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس به سیل مشکلات پیش روی تولید کننده، صنعتگر و تجار اشاره و اظهار می کند: مشکلات ارزی، مرزی و هزار مسئله دیگر برای حرکت قطار اقتصاد و ایجاد رونق در این حوزه مانع تراشی می کنند.
شرفی در ادامه به صدور بخش نامه های خلق الساعه اشاره و اظهار می کند: اعتبار بین‌المللی تجار ما خدشه‌دار شده است، تجارت خارجی ما ملعبه دست بخش نامه های پی در پی و اعمال سلیقه های شخصی شده و از این رو برنامه ریزی های بسیاری از تجار با بن بست مواجه شده است.

وی به ضرورت هموارسازی مسیر تولید و تجارت اشاره می کند و می گوید: بسیاری از پارامترهای مطرح برای تجار و تولید کنندگان در سراسر دنیا مانند خواب سرمایه،  تخصیص سریع ارز و‌ یا شناسایی بازارهای هدف و صادرات محصولات تولیدی به واسطه ارتباطات گسترده برون مرزی برای فعالین اقتصادی ما بی معنا شده است.

از دست رفتن بازارهای صادراتی، نتیجه ممنوعیت صادرات برخی کالاها

این فعال اقتصادی در ادامه به شرایطی که  منجر به زیان  تولیدکننده شده اشاره و تصریح می کند: با ممنوعیت های ناگهانی صادرات، بازار بسیاری از  کالاها در کشورهای هدف از دست می‌رود. در این زمینه  از یک‌سو پیدا کردن یک بازار مطمئن و اعتمادسازی در این حوزه به زمان زیادی نیاز دارد و از سوی دیگر، اکثر کشورها در صورتی اجازه واردات به کشورشان را می دهند که در شرایط مختلف امکان تأمین نیاز آنها از سوی صادرکنندگان آن کالا وجود داشته باشد.

با هموار سازی مسیر، امکان برنامه‌ ریزی و مدیریت بازار برای تجار فراهم می شود

شرفی با تأکید بر اینکه تداوم صادرات اهمیت زیادی برای کشورهای واردکننده دارد، می گوید: با هموار سازی مسیر، امکان برنامه‌ ریزی و مدیریت بازار برای تجار فراهم می شود و در عوض  با ابلاغ دفعی سیاست ممنوعیت صادرات یک یا چند قلم کالا یا حتی ممنوعیت واردات و یا ایجاد دست اندازهای متعدد در این مسیر در عمل تمامی زحماتی که فعالان حوزه صادرات و واردات برای اعتمادسازی و بازاریابی یا ایجاد اعتماد نزد فروشندگان خارجی در سایر کشورها متحمل شده اند، نابود می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان سخنانش تأکید می کند: تمامی عوامل مؤثر بر فلج شدن حوزه تجارت و کاهش رتبه کسب و کار به دولت بازمی‌گردد، یعنی اگر قرار است شرایط بهبود یابد حتما باید ریشه‌های دولتی آن اصلاح شود  و این موضوع نیازمند تصمیمات کلان است.

وی در ادامه با عنوان اینکه نان را باید دست نانوا و اقتصاد را هم دست اقتصادیون سپرد، عنوان می کند: در کجای دنیا تولید کنتده برای فروش محصولات تولیدی خود به واسطه نبود ارتباطات برون مرزی گرفتار مانده است، امروز تولید کننده ما باید تولیداتش را در انبار نگه دارد و  بعد به شکل قطره چکانی، برای فروش آنها تلاش نماید؛ در حالی که اگر دولت مسیر را برای فعالین اقتصادی هموار نماید،  تولید خود به خود صورت خواهد گرفت و پیشرفت خواهد داشت.

اجرایی شدن قراردادهایی که در سفرهای اخیر رئیس‌جمهور به آمریکای جنوبی و آفریقا بسته شد، بازارهای خوبی برای کشور ایجاد می‌کند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه متأسفانه دغدغه ای برای نجات کشور از اقتصاد تک محصولی وجود ندارد، خاطر نشان می کند: تا مادامی که  وجهه تجاری را تنها بر روی صادرات نفت باشد به هیچ وجه جایی برای  امیدواری نخواهد بود  و نمی‌توان نگاه مثبتی به آینده اقتصاد داشت. در این خصوص  اگر دولت دست بخش خصوصی را باز بگذارد و تاجر به راحتی اقدام به صادرات کند، قطعا بخش بزرگی از خلأهای حوزه صادرات جبران می‌شود. همچنین دولت می تواند در زمینه ایجاد بازارهای نو به اقتصاد و تولیدکننده کمک کند همانند قرار دادهایی که در سفرهای اخیر رئیس جمهور به آمریکای جنوبی و افریقا بسته شد که در صورت اجرایی شدن بازارهای خوبی برای کشور ایجاد میگردد.

شرفی در ادامه خاطر نشان می کند: با وجود اقتصاد عقیم موجود، تجار و بازرگانان حتی نمی توانند با کشورهای دیگر پیمانی ببندند چرا که حتی در صورت انعقاد پیمان ۶ ماهه، ممکن است ظرف ۶ روز بخش نامه ای جدید صادر و تاجر ما بی آبرو شود.

 ما نیازمند یک عزم سیاسی هستیم

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در پایان سخنانش با عنوان  اینکه  ما نیازمند یک عزم سیاسی هستیم، تأکید می کند: در همین شرایط فعلی نیز به اندازه کافی راه‌حل برای برطرف کردن مشکلات وجود دارد و می توان اقتصاد کشور را به ساحل آرامش رهنمون ساخت، اما بایستی عزم سیاسی متناسب با آن وجود داشته باشد و یک برنامه مدون و همه شمول برای اقتصاد کشور را دنبال کرد.

در پایان باید گفت که در صورتی که دولت در یک جهت درست و اصولی قدم بردارد، علاوه بر رشد اقتصادی چشم‌گیر، اشتغال‌زایی زیادی برای جوانان انجام می شود و با سودآوری این کسب و کارها، نرخ تورم سالانه کنترل می‌شود.

بنابراین وابستگی به تولیدات خارجی کاهش یافته، انگیزه برای تلاش و کارآفرینی در جوانان افزایش یافته و کشور نیز به سمت توسعه و آبادانی بیشتر حرکت می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید