اخباراخبار انجمن های تخصصی

رکود دامنِ سنگبری‌های فارس را هم گرفت/ ۲۰۰ سنگبری تعطیل و ۲۰۰۰ کارگر بیکار شدند

رکود در ساخت و ساز سبب تعطیلی ۲۰۰ واحد سنگبری استان فارس و بیکاری۲۰۰۰ کارگر این واحدها شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، اوایل شهریورماه امسال خبر تعطیلی 420 واحد سنگبری استان فارس به‌دلیل اختلاف این واحدها با سازمان مالیاتی کشور بر سر افزایش مالیات بر ارزش افزوده در رسانه‌های مختلف منتشر شد اما پس از جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس و توافقات حاصل شده، مقرر شد اداره مالیات 10‌درصد از مالیات مستقیمی را که واحدهای سنگبری در فاصله سال‌های 88 تا 92 پرداخت کرده‌اند، به عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت کند.

به طور مثال اگر یک تولیدکننده سنگ در این سال‌ها 35 میلیون تومان به عنوان مالیات مستقیم پرداخت کرده 3‌میلیون و 500 هزار تومان هم به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند.

اما قصه مشکلات و غیرفعال شدن واحدهای سنگبری‌ استان فارس به همین‌جا ختم نشد تا جایی که به گفته مجتبی فصیحی مهرآبادی، رئیس انجمن سنگبری‌های استان فارس، در حال حاضر از 500 واحد سنگبری این استان 200 واحد غیرفعال شده و 2 هزار نان‌آور خانه بیکار شده‌اند.

به گفته فصیحی در حال حاضر در انبار هر کارخانه سنگ‌بری استان فارس حدود 8 هزار متر سنگ انباشت شده است. انباشت این میزان سنگ قیمت این محصول را به شدت پایین آورده و تعطیلی واحدهای تولیدی یا کاهش ظرفیت تولید آن‌ها را به دنبال داشته است.

رئیس انجمن سنگبری‌های استان فارس عمده‌ترین دلیل رکود بازار سنگبری‌ها را رکود در ساخت و ساز می‌داند و می‌گوید: در سال گذشته صدور پروانه ساختمانی 59 درصد کاهش یافت و همین امر سبب رکود در کسب ‌کار سنگبری‌ها شده است.

وی ادامه کار واحد‌های سنگبری استان فارس را به این شکل، مقرون به صرفه نمی‌داند و می‌افزاید: واحد‌های سنگبری که فعال هستند در حال حاضر با ضرر و زیان کار می‌کنند و برای اینکه چرخ تولید واحدشان بچرخد، ادامه فعالیت می‌دهند.

فصیحی با اشاره به مشکلات واحدهای سنگبری در پرداخت هزینه برق، بیمه کارگران، مالیات بر ارزش افزوده و غیره می‌گوید: فروش محصولات ما به صورت غیرنقدی و اعتباری توسط چک انجام می‌شود اما هزینه‌های جانبی باید به صورت نقدی پرداخت شود که مشکلات فراوانی را برای واحدهای سنگبری به وجود آورده است.

وی با اشاره به عدم‌تمایل بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به سنگبری‌های این استان می‌افزاید: از آنجا که بیشتر واحدهای تولیدی ما با مشکل چک برگشتی مواجه هستند بانک‌ها نیز تمایلی به پرداخت تسهیلات به واحدهای مشکل‌دار ندارند و ترجیح می‌دهند سپرده خود را در اختیار امور خدماتی و بازرگانی قرار دهند.

چندی پیش علی همتی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، با اشاره به ظرفیت بالای 125 معدن فعال استان فارس در تولید سنگ خام گفته بود: سهم فارس در صادرات سنگ ساختمانی باید 700 هزار تن معادل 142 میلیون دلار باشد اما به ‌دلیل عدم بهره‌مندی واحدهای سنگبری از تکنولوژهای برتر و رقابتی، این سهم در سال گذشته 54 هزار تن معادل 11 میلیون دلار بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید