اخبار

سنگ آهن سال نو را با صعود آغاز کرد

شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران پس از 9 هفته متوالی سقوط، روند صعودی به خود گرفت و از دو هفته پیش تاکنون بیش از سه دلار به ازای هر تن افزایش یافته است.

 سال 2015، سال خوبی برای سنگ‌آهنی‌ها نبود و هرچه از سال گذشت قیمت سنگ‌آهن بیشتر از قبل کاهش یافت و برخی از معادن سنگ‌آهن در دنیا را به تعطیلی کشاند.
دلیل اصلی کاهش قیمت سنگ‌آهن را می‌توان کاهش رشد اقتصادی چین و نیاز این کشور به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن برای تولید فولاد دانست و در عین حال طی سال‌های اخیر معادن بزرگی در کشورهای مختلف از جمله استرالیا به چرخه تولید سنگ‌آهن اضافه شده‌اند.این امر سبب شد سنگ‌آهن به پایین‌ترین قیمت خود طی سال‌های گذشته برسد و حتی کارشناسان پیش‌بینی مناسبی از وضعیت این سنگ معدنی برای دو سال آینده هم نداشته باشند.
در این بین روزهای پایانی سال 2015 هم برای سنگ‌آهنی‌ها و هم فولادی‌ها بهتر از ماه‌های اخیر بود چراکه با توجه به کاهش تولید فولاد در چین به دلیل کاهش تقاضا، قیمت فولاد در بازار جهانی تا حدودی با افزایش همراه بود.
به گزارش ایسنا، هرچند کاهش تولید فولاد نشانه کاهش تقاضاست و به طور کلی این امر برای سنگ‌آهن نکته مثبتی تلقی نمی‌شود اما قیمت جهانی سنگ‌آهن نیز در دو هفته اخیر افزایش یافته است.
در این میان سنگ‌آهن ایران نیز که طی کمتر از سه ماه پیش قیمت‌گذاری آن توسط موسسه بین‌المللی متال بولتن آغاز شد، از همان ابتدا پس از یک هفته افزایش قیمت، به مدت 9 هفته متوالی کاهش را تجربه کرد که این کاهش قیمت ناشی از کاهش قیمت‌های جهانی بود.اما با افزایش قیمت‌ جهانی سنگ‌آهن، قیمت سنگ‌آهن با درجه خلوص 60 درصد ایران نیز با افزایش همراه بود و متال بولتن شاخص قیمت این سنگ را در 23 دسامبر سال گذشته برابر با 37 دلار و 44 سنت اعلام کرد.
این در حالی است که سنگ‌آهن ایران در هفته پیش از آن یعنی 16 دسامبر 35 دلار و 60 سنت قیمت‌گذاری شده بود.
افزایش قیمت سنگ‌آهن ایران در هفته گذشته نیز ادامه یافت و متال بولتن در 30 دسامبر 2015 شاخص قیمت این سنگ را برابر 38 دلار و 67 سنت اعلام کرد که نسبت به 16 دسامبر افزایش یک دلار و 23 سنتی را نشان می‌دهد.
این افزایش قیمت در حالی اتفاق می‌افتد که شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران طی 9 هفته یعنی از 14 اکتبر تا 16 دسامبر از 52 دلار و 50 سنت به 35 دلار و 60 سنت رسیده بود که حاکی از کاهش قیمت حدود 19 دلاری این سنگ طی تنها 9 هفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید