اخبار اقتصادی

فرزین: سکه‌های جدید بانک مرکزی وارد بازار می‌شود/ آغاز معاملات شمش طلا از چهارشنبه در مرکز مبادله

رئیس کل بانک مرکزی از ضرب و عرضه سکه‌های جدید بانک مرکزی به بازار خبر داد و گفت: معاملات شمش طلا از روز چهارشنبه در مرکز مبادله آغاز می‌شود.

طی روزهای اخیر و بعد از حادثه تروریستی کرمان و اعلام تغییرات در فرایند مبادلاتی ایران و عراق، قیمت طلا و ارز در بازار روند صعودی به خود گرفت و در ادامه، تنش‌های منطقه و جنگ امریکا و یمن به التهابات بازار ارز دامن زد.

این التهابات موجب شد تا قیمت دلار که در ماه‌های اخیر از ثبات نسبی برخوردار بود به قیمت‌های جدید برسد؛ قیمت طلا و سکه نیز همزمان با افزایش قیمت ارز وارد کانال‌های جدید شد.

البته همزمان با نوسانات اخیر ارزی، فعالان بازار و کارشناسان اقتصادی با توجه به تجربه ماه‌های اخیر پیش‌بینی کرده بودند که بانک مرکزی اجازه تشدید نوسانات در بازار ارز را نخواهد داد.

* اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه/ سکه تمام جدید و بدون تاریخ وارد بازار می‌شود

«محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی با اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه گفت: بانک مرکزی به دنبال تعدیل قوانین مربوط به واردات طلای کشور است؛ همواره تلاش داشتیم ذخایر طلای کشور افزایش یابد. اقدامات اخیر باعث افزایش ذخایر ارز و طلای کشور شد. تصمیم جدید ما این است که از چهارشنبه طلا در مرکز مبادله ارزی عرضه شود.

او با اشاره به حضور در مرکز نشر اسکناس و ضرب سکه بانک مرکزی گفت: سکه جدیدی در دستور کار این مرکز است که به بازار عرضه می‌شود. سکه‌های جدید بدون تاریخ و به صورت تمام‌بهار آزادی با طرح جدید ضرب شده است.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: از امروز عرضه طلا به بازار افزایش می‌یابد و این افزایش عرضه از طریق ضرب سکه‌های جدید و عرضه سکه‌های قبلی انجام می‌شود.

فرزین با تأکید بر اینکه سکه‌های جدید بانک مرکزی با سکه‌های قبلی ضرب شده تفاوت‌هایی دارد، تصریح کرد: توان ضرب روزانه 20 هزار سکه را داریم. فعلاً با ضرب سکه تمام، کار را شروع می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مرکز مبادله بستر مبادله طلا هم است و برنامه بانک مرکزی تقویت این مرکز است، گفت: فعلاً قصد عرضه شمش در مرکز مبادله را داریم؛ مقررات این کار در روزهای اخیر نهایی شده است. اگر بخواهیم سکه هم عرضه کنیم در آینده تصمیم‌گیری می‌کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید