اخبار

فولاد روسیه در کمین بازار ایران/ دولت برای تعرفه واردات فولاد برنامه‌ای ندارد

مشاور طرح جامع فولاد از احتمال انتقال برخی واحدهای فولادسازی که جانمایی مناسبی نداشته‌اند پرداخت و گفت که با توجه به کمبود آب و مصرف انرژی پیشنهاد داده شده واحدهای فولادی خطوط تولید خود را تغییر دهند یا اینکه این واحدها به مناطق دارای مزیت انتقال داده شود.

 محمد ابکا در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان اینکه باید برخی از مجوزهای فولادی باطل شود، اظهار کرد: برخی از طرح‌های فولادی به دلیل جانمایی نامناسب باید به جنوب کشور انتقال پیدا کنند تا بتوانند در آینده محصولی را با قیمت تمام شده پایین‌تری به تولید برسانند. در این زمینه دولت برخی مجوزها را برای احداث کارخانه فولاد در مناطق مختلف داده و ممکن است در آینده جابجایی‌هایی در این صنعت به وجود بیاید. 

او افزود: حتی در طرح جامع فولاد با توجه به کمبود آب و مصرف انرژی پیشنهاد داده شده واحدهای فولادی خطوط تولید خود را تغییر دهند و از فناوری‌های روز استفاده کنند یا اینکه برخی مجوزهای فولادی باطل شود و این واحدها به مناطق دارای مزیت انتقال داده شود.

ابکا با بیان اینکه اجرای طرح جامع فولاد نیاز به همکاری سه قوه دارد، گفت: ایمیدرو متولی صنعت فولاد کشور است اما برای اجرای طرح جامع فولاد نیاز به همکاری سه قوه است زیرا در غیر این صورت چنین طرحی نمی‌تواند اجرای موفقی داشته باشد چون ممکن است با تغییر ساختار مجلس یا دولت محتویات آن نیز تغییر یابد.

او افزود: پیشنهاد بعدی‌مان هم این بوده که با توجه به کمبود ذخایر سنگ‌آهن باید به شبکه‌های معدنی دنیا متصل شویم تا سرمایه‌گذاران و صاحبان تکنولوژی در قالب مشارکت به ایران بیایند و یا اینکه دولت ایران و صاحبان صنایع فولاد برای تامین سنگ‌آهن خود سرمایه‌گذاری لازم را در دیگر کشورها انجام دهند. پیشنهاد دیگر نیز این بوده که صنعت فولاد کشور از تکنولوژی روز غافل نشود و خود را به روش تولیدی تجهیز کند که هم بهره‌وری بالایی به وجود بیاید و هم در مصرف آب و انژی صرفه‌جویی لازم صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد تکنیک در پاسخ به این سوال که تا چه میزان تعرفه واردات و دامپینگ چین در طرح جامع فولاد در نظر گرفته شده است، گفت: مطالعات طرح جامع فولاد زمانی به پایان رسید که کاهش قیمت نفت شروع نشده بود و با توجه به رونمایی از آن فرصت نکردیم که سرنوشت صنعت فولاد پس از کاهش قیمت نفت را مورد بررسی قرار دهیم. در حال حاضر هم با دو موضوع جدید در صنعت فولاد روبه‌رو شده‌ایم. اول اینکه قیمت نفت کاهش شدیدی یافته و باعث شده تا هزینه‌های حمل و نقل برای واردات فولاد کاهش یابد و دوم هم افت شدید قیمت سنگ‌آهن است که باعث می‌شود هزینه تولید فولاد بسیار کاهش یابد.

ابکا افزود: به زودی با پدیده‌ای مواجه می‌شویم که فولاد‌سازان بزرگ جهانی با کاهش هزینه تولید و صادرات مواجه شوند و محصول خود را در کشورهای دیگر ارزانتر عرضه کنند. البته هنوز چین به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ فولاد بر اساس قراردادهای قبلی خود فولاد را به تولید می‌رساند اما به زودی تولید خود را با سنگ‌آهن ارزان آغاز خواهد کرد که این موضوع تهدیدی جدی برای فولادسازان داخلی است که امروز هم به دلیل رکود حاکم بر کشور دچار کمبود تقاضا شده‌اند.

او درباره تاثیر کاهش قیمت سنگ‌آهن و انرژی در قیمت تمام شده فولاد نیز تصریح کرد: با توجه به اینکه هزینه تولید سنگ‌آهن در ایران هنوز به دلیل بهره مالکانه و حقوق دولتی بالا است و احتمال افزایش قیمت انرژی وجود دارد، از این رو نمی‌توان امیدوار شد که در سال آینده با کاهش قیمت تمام شده فولاد مواجه شویم. از این رو با چنینی سیاستی ایران نمی‌تواند با تولیدکنندگان فولاد چینی و هندی رقابت کند و ممکن است در برابر دامپینگ آنها بازار داخلی را از دست بدهد. 

مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد تکنیک افزود: با توجه به کاهش ارزش روبل و درآمدهای ارزی روسیه این خطر نیز وجود دارد که روسیه هم صادرات فولاد را به ایران آغاز کند و ایران از شرق، جنوب و شمال مورد تهاجم فولادسازان خارجی قرار گیرد. به نظر می‌رسد دولت سیاستگذاری مشخصی در این باره ندارد و به همین دلیل فولادسازان بزرگ کشور از این موضوع گلایه‌مند هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید