اخباراخبار صنعت و معدن و تجارت

وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با فعالان اقتصادی استان فارس: ۸۵ درصد مالیات شرکت‌های مستقر در استان‌ها به استان ها باز می‌گردد

«سیداحسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی ،در نشستی با فعالین اقتصادی و ریس خانه صمت استان فارس و تشکل های بخش خصوص استان فارس دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی خانه صمت فارس،سید احسان خاندوزی، در دیدار با فعالان اقتصادی استان فارس در شیراز افزود: یکی از مصیبت های اقتصاد کشور این است که کسانی که عاشقانه در عرصه تولید فعالیت دارند در این مسیر آسیب می بینند در حالی که فعالیت‌های غیر مولد بدون هیچ هزینه و زحمتی و صرفا با واسطه گری و دلالی منفعت می‌برند.
وی ادامه داد: با وجود اینکه در دولت قبل برای این مساله می بایست چاره اندیشی می شد اما دولت با این مساله همراهی نکرد.
او اظهار داشت: اگر مالیات از سوداگران گرفته شود به نفع تولید کنندگان و فعالان اقتصادی خواهد بود و دولت در این راه و برای تحقق این مهم کاملا همراه است.
وی ادامه داد: اگر گفته می شود که کشور را تورمی اداره نکنیم و به نفت گره نزنیم و وقتی قیمت ها در بازار جهانی افزایش می یابد سفره مردم کوچکتر نشود، این بدان معناست که باید کشور را با مالیات اداره کنیم و اتفاقا نمی خواهیم برای دریافت مالیات به تولید کنندگان فعلی فشار بیشتری وارد کنیم و به سراغ کسانی می رویم که باید مالیات های بیشتری می دادند.
او افزود: بنای ما در وزارتخانه این است که اصناف، شرکت های تولیدی و واحدهای صنعتی و تولیدی نباید بیشتر بار مالیات امسال را بر دوش بکشند بلکه این بار باید بر روی دوش آن ۲ میلیون مودی مالیاتی که تازه شناسایی کرده‌ایم گذاشته شود، کسانی که تاکنون باری به دوش نکشیده اند.

تولید کننده در شرایط فعلی نیازمند تشویق است
وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: ما کوشیدیم نشان دهیم که در عمل معتقد به ارجحیت رونق تولید بر هر متغیر دیگری حتی کسب مالیات و حقوق گمرکی هستیم و خودمان پیشنهاد دادیم که دولت پنج درصد مالیات را برای امسال کاهش دهد چرا که شرایط اقتصادی کشور بیشتر مستلزم این است که تولید کننده تشویق شود تا اینکه نگران کاسته شدن درآمد دولت باشیم.
خاندوزی افزود: البته مراقب این هستیم که همزمان کسری بودجه به دولت تحمیل نکنیم که از سوی دیگر منجر به برداشت از جیب مردم شود و قدرت خرید آنها را بکاهد.

رصد روزانه روند صدور مجوزهای کسب و کار
وی، با بیان اینکه در زمینه تسریع در صدور مجوزهای کسب و کار شروع خوبی داشته ایم گفت: بیش از ۲ ماه است که می توانیم به شکل روزانه رصد کنیم که کدام فعالان اقتصادی چند روز پشت در کدام وزارتخانه و برای کدام مجوز خود مانده اند و علت عدم صدور مجوز توسط آن وزارتخانه یا دستگاه چیست؟
او اظهار داشت: البته مشکلات زیادی از گذشته انباشته شده و ادعا نداریم که در همین چند ماهه می‌توان همه مسائل و مشکلات را حل و فصل کرد اما برای کاهش مشکلات تولید کنندگان و رونق تولید در عمل برنامه‌های اجرایی جدی داریم که امیدواریم با کمک فعالان بخش خصوصی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم.
وی، یکی از موانع اصل پیشبرد کارها را دستگاه‌های اجرایی دولتی دانست و افزود: بخش زیادی از ماموران دستگاه‌های دولتی اگر برخیزند بسیاری از مشکلات حل می شود و بنابراین باید دستگاه‌ها را مکلف کنیم که کارها را سریعتر انجام دهند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز اگر می‌گوییم تورم در اقتصاد کشور محصول افزایش نقدینگی است باید گفت که افزون بر ۹۰ درصد نقدینگی ما غیر از سپرده های بانک های کشور نیست.
خاندوزی افزود: این بدان معناست که اگر بنا به کنترل نقدینگی و جلوگیری از بزرگ شدن ترازنامه های بانک ها است، پرداخت تسهیلات توسط بانک ها محدود شود که در چنین شرایطی نیز با این تناقض مواجه می شویم که به تولید کنندگانی که برای دریافت تسهیلات به بانک ها مراجعه می کنند چه پاسخی باید داده شود؟

معافیت زنجیره فعالیت های کشاورزی و صنایع لبنی از محدودیت تسهیلات بانکی
وی، با اشاره به اقدام دولت در حذف ارز ترجیحی و اقدامات حمایتی از برخی بخش ها گفت: بر همین اساس در ۶ ماه آینده تمام زنجیره فعالیت های کشاورزی و صنایع لبنی از محدودیت‌هایی که در تسهیلات بانکی داشته اند معاف شده‌اند که این اقدامات در جهت اجرای این طرح با حداقل هزینه و آسیب است.
خاندوزی، انجام جراحی اقتصادی در کشور را در جهت منافع بخش تولید دانست و افزود: دولت با توجه به بازپرداختی که در پرداخت یارانه ها دارد هیچ منفعتی از اجرای این طرح نمی برد و در حقیقت عددی برای دولت باقی نمی ماند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: علت اینکه دولت این کار را انجام داد این است که در هیچ اقتصاد عاقلانه ای این امتیاز و رانت در اختیار وارد کننده قرار داده نمی شود و اگر بنا است از کسی حمایت شود و امتیازات ویژه ای اعطا شود آن بخش تولید خواهد بود، اما واردات در کشور آنقدر جذاب شده بود که هیچ انگیزه‌ای برای تولید برخی مواد اولیه و محصولات وجود نداشت.

۸۵ درصد مالیات شرکت‌های مستقر در استان‌ها به استان ها باز می‌گردد
خاندوزی، در پاسخ به تقاضای بازگشت مالیات شرکت‌های مستقر در استان ها که دفاتر آنها در تهران مستقر است به خود استان ها، گفت: با توجه به ابلاغی که در این زمینه به سازمان امور مالیاتی ابلاغ کرده‌ایم و در بودجه هم تکلیف شده، امیدواریم این اتفاق مهم امسال رقم بخورد.
وی اضافه کرد: بر اساس اعلام رئیس سازمان امور مالیاتی هم اینک حدود ۸۵ درصد بازگشت مالیات به استان ها صورت می گیرند که می کوشیم که ظرف یکی دو ماه آتی این عدد به ۱۰۰ درصد برسد.

اقدامات اضطراری کشورها با توجه به شرایط بازار کالاهای اساسی
وزیر امور اقتصادی و دارایی، در خصوص اتفاقات ماه های اخیر در حوزه بازار کالاهای اساسی و غلات در کشورهای مختلف گفت: با توجه این شرایط و اتفاقات، کشورها اقدامات اضطراری و خاصی را در پیش گرفتند.
خاندوزی افزود: ما در سه ماه اخیر در یک بلوای اقتصادی جهانی قرار داریم و کشورهایی که در طول سال تورم سه درصدی داشتند در ماه آوریل در اروپا تورم تا هشت درصد، در آمریکای شمالی ۱۳ درصد و در روسیه ۱۷ درصد را تجربه کردند.
او ادامه داد: در کشور خودمان نیز اتفاقاتی که در همین سه ماه در بحث افزایش هزینه‌های تولید رخ داده بخشی منشاء داخلی دارد و مربوط به تصمیمات داخلی است و بخش عمده آن هم متاثر از اتفاقات جهانی است.
وی، ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای دولت و بخش خصوصی کمک کند که در ماه‌های آتی تصمیماتی اتخاذ شود که کاهش هزینه‌های تولید و رونق اقتصاد را به دنبال داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید