اخبار

پیش‌بینی قانونگذاران از قیمت خودرو در روزهای پایانی امسال

پس از اتمام دوره خرید خودرو با وام 25 میلیون تومانی و واگذاری این خودروها، چه اتفاقی برای قیمت خودروها در بازار می‌افتد؟ قانونگذاران کشور ارزیابی خود از این قیمت را بیان می‌کنند.

با توجه به آغاز پرداخت وام‌ 25 میلیون تومانی خرید خودرو از سوی دولت از نگاه برخی کارشناسان سیاست دولت در جهت اعطای وام 25 میلیون تومانی به اشخاص می‌تواند اثراتی بر قیمت خودرو بگذارد، اما ارزیابی نماینده‌های مجلس نسبت به این وضعیت چیست؟

روح‌الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص پیش‌بینی خود درباره قیمت خودرو به اقتصادنیوز می‌گوید: اگر با وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان باشد که اینها همیشه به دنبال افزایش قیمت بودند و هستند و اصلا بدشان نمی‌آ‌ید که این اتفاق بیفتد اما واقعیت امر آن است که خودروهای داخلی با این کیفیت، ظرفیت افزایش قیمت را ندارند.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر بحثی که در رابطه با اعطای وام 25 میلیون تومانی از سوی دولت مطرح شد این بود که آیا مردم وام را برای خرید خودرو می‌خواهند یا خرید خودرو را برای وام می‌خواهند؟ من معتقدم که مردم خودرو خریداری می‌کنند تا وام 25 میلیون تومانی بگیرند و خودرو بخرند. به نظر من، بالای 70 درصد از مردم با این نیت وام می‌گیرند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن تصریح می‌کند: توجیه منطقی در این باره وجود ندارد که خودرو افزایش قیمت پیدا نکند، اگرچه وزارت صنعت معتقد است که اگر تقاضا زیاد و عرضه کم باشد دچار افزایش قیمت خواهیم شد، اما خودروسازان نباید از این فضا استفاده و به این شکل عمل کنند.

 او در رابطه با افزایش قیمت خودرو تا پایان امسال عنوان می‌کند: افزایش قیمت قانونی درست نیست اما متاسفانه مسوولان مربوطه هر وقت اراده کردند آن را انجام دادند.

در این میان محمد بیاتیان، دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم به اقتصادنیوز می‌گوید: قبل از این طرح قیمت خودروهای تولید داخلی در نمایشگاه‌ها کمتر از قیمت شرکت خودرو‌سازی بود و من فکر می‌کنم با این عرضه و تقاضا و اعطای وام 25 میلیون تومانی ممکن است در بازار قیمت‌ها بین 100 تا 500 هزار تومان افزایش داشته باشند.

بیاتیان اظهار می‌کند: البته این طرح رونقی در بازار به وجود می‌آورد و من معتقدم در حال حاضر داروی مسکنی است که باعث بهبود وضعیت صنعت خودرو می‌شود که باز بنده بعید می‌دانم زیر این وام، وام محدودی است و طبیعتا در زمان محدودی تعریف شده است.

دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن تاکید می‌کند: ما شاهد افزایش قیمت خودرو هستیم، پیش‌بینی من این است که حدود 100 تا 500 هزار تومان قیمت خودروهای داخلی در نمایشگاه‌ها و بازار آزاد افزایش پیدا کند.

همچنین بهروز نعمتی، عضو کمیسیون صنایع و معادن در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: به عقیده بنده با تمام بازارسازی‌هایی که انجام شده‌است افزایش قیمت معنایی ندارد. مسوولان مربوطه به جای اینکه به دنبال افزایش قیمت باشند باید به دنبال افزایش کیفیت باشند و از این فرصت استفاده کنند و خود را با بازار تطبیق دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن خاطر نشان می‌کند: البته دولت از این فرصت استفاده کرد و ما هم موافق این اتفاق خوب هستیم اما اینکه بخواهند از این فرصت سوء‌استفاده و به گونه‌ای رفتار کنند که دوباره افزایش قیمت بدهند و فشار به جامعه بیاورند اول از همه ظلمی‌ در حق خودرو و بعد به مردم است.

نعمتی در پایان سخنانش بیان می‌کند: به این دلیل که صنعت خودروسازی ما توان کش و قوس‌های مختلف در بازار را ندارد و از طرفی توان افزایش قیمت را ندارد، افزایش قیمت خودرو باید در جهت کیفیت و سرویس بهتر باشد که متاسفانه شاهد این جریان نیستیم و نباید افزایش قیمتی داشته‌باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید