اخبار

چراغ سبز مجلس به مصوبه برداشت بانک‌ها از حساب بدهکاران

در پی مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه رئیس سازمان مدیریت در رابطه با برداشت مستقیم بانک‌ها از حساب مردم به دلیل پرداخت نکردن اقساط کارت خرید کالای ایرانی برخی از نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع اظهارات خود را بیان کردند.

با وجودی که دولت بارها اعلام کرده است به حساب شخصی مردم سرکشی نمی‌شود و این اقدام خط قرمز دولت خواهدبود اما اکنون به نظر می‌رسد قصد دارد حساب‌های مردم را چک کند، چرا که براساس مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بانک‌ها مجاز شده‌اند در صورت عدم بازپرداخت اقساط کارت خرید کالای ایرانی راساً از حساب‌های افراد برداشت شود.

اما با توجه به ارائه بخشنامه از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ، ارزیابی نمایندگان در رابطه با این موضوع چیست؟ 

در همین مورد جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: دولت باید ضمانت اجرایی برای وصول مطالبات خود داشته باشد. بانک‌ها تضمینی برای وصول مطالبات خود نمی‌گیرند، بانک‌ها اگر نتوانند از حساب افراد برداشت کنند چگونه مطالبات معوق خود را تامین کنند؟

او ادامه می‌دهد: اگر کسی بخواهد از این امکان استفاده کند باید تضمینی برای پرداخت مطالبات خود داشته باشد، به عقیده بنده شورای پول و اعتبار اجازه این کار را دارد.

جعفری خاطر نشان می‌کند: این تضمین مناسبی است که مطالبات سیستم بانکی به موقع وصول شود، اگر قرار باشد بانک‌ها وامی دهند و وصول نشود نظام بانکی به هم می‌ریزد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح می‌کند: شورای پول و اعتبار مرجعی است که روابط بین سیستم بانکی و افراد را تنظیم می‌کند و در حال حاضر هیچ راهی برای تضمین وام‌ها وجودندارد و اگر کسی بخواهد از وامی استفاده کند باید تضمین لازم را بدهد.

جعفری در پایان سخنانش بیان می‌کند: به هر حال مسوولان مربوطه بهترین راهی که برای گرفتن تضمین دیدند این است که امکان برداشت از حساب افراد وجود داشته باشد.

در این میان محمد رجایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم به اقتصادنیوز می‌گوید: این اقدام عرف است که اگر کسی در حسابش پول داشته‌باشد و از طرفی به بانکی بدهکار باشد بانک‌ها اجازه برداشت از حساب فرد را دارند و این کار نیاز به دستوری ندارد.

رجایی اظهار می‌کند: به هر حال اگر شخص وام گیرنده در حساب خود پولی داشته‌باشد و پول قسط خود را پرداخت نکند این طبیعی است که بانک می‌تواند از حساب آن شخص برداشت کند و مشکلی در این باره وجود ندارد.

رجایی تاکید می‌کند: مردم زمانی پول قسط خود را نمی‌دهند که پولی در حساب خود نداشته‌باشند، اگر پول در حساب آنها وجود دارد و کوتاهی می‌کند بانک‌ها این اجازه را دارند که از حساب شخص برداشت کنند، به عقیده من این بخشنامه ایرادی ندارد و این امر طبیعی است.

همچنین عطاء‌الله حکیمی، دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: این بخشنامه به این دلیل که در حال حاضر بانک‌ها در شرایط خوبی قرار ندارند و مطالبات معوق در بانک‌ها در سطح بسیار بالایی است و برای اینکه بانک‌ها بیش از این دچار مشکل نشوند ارائه شده‌است.

حکیمی تصریح می‌کند: به عقیده بنده این بخشنامه بهترین راهکار است، اگر افراد تسهیلات می‌گیرند باید اقساط آن را نیز پرداخت کنند و بنده با این بخشنامه موافق هستم.

عضو کمیسیون اقتصادی در پایان سخنانش عنوان می‌کند: متاسفانه معمولا بازپرداخت‌ها در بانک‌ها صورت نمی‌گیرد و برای اینکه بتوان شرایط خوبی را برای بانک‌ها ایجاد کرد باید این تسهیلات داده شده دوباره به بانک‌ها بازگردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید