اخبار

کدام صنایع در بازار روسیه توان صادراتی دارند؟/ ایران چه بخشی از بازارهای صادراتی روسیه را به دست می آورد؟

کارشناسان بر این باورند که خالی شدن بازار روسیه از محصولات ترکیه‌ای این فرصت را پیش روی کشاورزان و بازرگانان کشور ما قرار داده تا آنها بتوانند با ارسال انواع محصولات کشاورزی، لبنی و حتی چرم و پوشاک در این کشور سردسیر بازار جدیدی را به دست آورند و بر سهم صادرات کالاهای غیر نفتی خود بیافزایند.

 به گزارش اقتصادنیوز، شلیک یک موشک به پیکر هواپیمای نظامی روسی کافی بود تا روسیه به مانند خرسی که از دست یک گربه سیلی خورده است، خشمگین شود و به همسایه شرقی توصیه کند پای روی دم خرس نگذارد. 

ترکیه که طی سال های گذشته صادرات قابل توجهی به همسایه غربی خود داشته و توانسته بخش قابل توجهی از نیاز این کشور به میوه، سبزیجات، غلات و پوشاک را تامین کند با شلیک آن موشک، قلب بازارهای صادراتی خود در پهناورترین کشور جهان را هدف گرفت تا دولتمردان روی در اقدامی تلافی‌جویانه واردات هر نوع کالا را از این کشور تحریم کنند و لیستی از سایر کشورها برای تامین این کالاها پیش روی سیاستگذاران تجاری خود بگذارند. 

کارشناسان بر این باورند که خالی شدن بازار روسیه از محصولات ترکیه‌ای این فرصت را پیش روی کشاورزان و بازرگانان کشور ما قرار داده تا آنها بتوانند با ارسال انواع محصولات کشاورزی، لبنی و حتی چرم و پوشاک در این کشور سردسیر بازار جدیدی را به دست آورند و بر سهم صادرات کالاهای غیر نفتی خود بیافزایند.

اما آیا با توجه تفکر خودخوری و به کس ندهی که در ذهن اقتصادی ایرانیان شکل گرفته می توان امیدوار بود که کشاورزان، تولیدکنندگان و سیاستگذاران کشور بتوانند طرحی اورژانسی برای جایگزینی محصولات ساخت ایران با ترکیه در بازار روسیه در نظر بگیرند و روی آن بلند مدت فکر کنند. سابقه صادراتی کالاهای کشاورزی نشان داده که هرگاه بازرگانانی برای محصولات خود توانسته‌اند بازاری را در خارج از کشور بیابند، سیاستگذار به محض کمبود آن کالا در کشور از صادرات محصولات جلوگیری کرده تا بتواند به نیازهای داخلی خود پاسخ دهد. 

این موضوع در خصوص برخی محصولات کشاورزی در سال‌های گذشته رخ داده به طوری که حتی برخی روزنامه‌های وقت با اعتراض به خروج محصولات از کشور از سیاستگذاران خواسته‌اند تا برای تامین کالای مورد نیاز داخل، جلوی صادرات آن را بگیرد. طبیعی است که با گذشت زمان این تفکر نیز کمرنگ شده اما ریشه های ان در ذهن مردم و دولتمردان پوپولیست وجود دارد. 

از این برخی کارشناسان اقتصادی فتح بازار روسیه در غیاب ترکیه را خوشبینانه ارزیابی نمی کنند و معتقدند به فرض اینکه ما در محصولات کشاورزی بتوانیم نیاز روسیه را تامین کنیم ممکن است در پیک‌های مصرفی مانند اعیاد و مراسم‌های مذهبی یا به محض کمیاب شدن آن کالا در بازار و بالا رفتن قیمتش، شانه خالی کرده و صادر کننده را مجبور به توقف صادرات برای تامین نیاز داخل کنیم.

تفکر تنظیم بازار با ابزار غیر قیمتی و تعزیراتی سبب شده تا تولید محصول در ایران بیشتر برای جغرافیای یک میلیون 648 هزار و 196 کیلومتر مربعی در نظر گرفته شود و زیر ساخت‌های لازم برای تولید صادرات گرا به وجود نیاید. از سویی دیگر تولید کننده ایرانی چون به جز ذائقه هموطنانش با کمتر ذائقه ای مواجه شده است، ممکن است در کوتاه مدت نتواند محصول تولیدی خود، آن هم محصولات کشاورزی که فسادپذیر هستند را به راحتی صادر کرده و دل وارثان تزار را به دست آورد. 

البته روس‌ها با برخی محصولات ایرانی نوستالوژی دارند. آنها سال‌ها قبل در صف خرید کفش ملی می ایستادند و برخی مسولانشان از هدیه یخچال ارج چنان به وجد می آمدند که از مدیران ایرانی به طور خصوصی درخواست می کردند، چنین محصولی را به طور سفارشی راهی منزل او کنند.1اما آیا با توجه به تغییرات اساسی در ساختار اقتصادی ایران و آماده نبودن زیر ساخت‌های صادراتی تولیدکنندگان ایرانی قادر خواهند بود تا از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرند و بخشی از بازار صادراتی روسیه را به نام خود زنند؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید