اخبار

25 راه نجات صنعت فولاد را دولت بایگانی نکند/ خدا به مصرف کنندگان فولادهای چینی رحم کند

 عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه نباید نامه انجمن فولاد به معاون اول رئیس‌جمهور فقط بایگانی شود، گفت: دولت گوش شنوایی درخصوص راهکارهای حمایت از صنعت فولاد ندارد.

رضا شهرستانی در گفت و گو با اقتصادنیوز با بیان اینکه هنوز پاسخی به نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد داده نشده است، گفت: ظاهرا دولت گوش شنوایی ندارد و برگزاری جلسات متعدد بی‌فایده است. چندین بار طی جلساتی با آقای جهانگیری و وزیر صنعت مشکلات صنعت فولاد را مطرح کرده‌ایم اما دولت فقط کار خودش را انجام می‌دهد.

مدیرعامل شرکت تولید لوله و اتصالات چدنی کلاچ با اشاره به تهاتر نفتی ایران با چین و هند گفت: این دو کشور بابت بدهی خود به ایران محصولات فولادی صادر می‌کنند و مشکلات انتقال پول ناشی از تحریم‌ها را بهانه می‌کنند. در حالی که بهترین زمان برای اینکه دولت جلوی واردات محصولات فولادی را بگیرد، همین الان است.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: بسیاری از کشورهای اروپایی و ترکیه تعرفه واردات خود را به بالاتر از 40 درصد رسانده‌اند در صورتی که ایران تعرفه بیلت را 10 درصد، تعرفه ورق 15 درصد و تعرفه میلگرد و تیرآهن را 20 درصد افزایش داده و این ارقام اصلا کفایت نمی‌کند.

شهرستانی با تاکید بر اینکه لازمه حیات صنعت فولاد حمایت دولت است، گفت: در سال 1975 قانون کار انگلستان اشتباه بودو با وجود اینکه از نیروهای انسانی حمایت می‌شد اما آنها کار نمی‌کردند تا اینکه صنعت خودرو این کشور به کل تعطیل شد و انگلستان فقط سرویس‌ده و بانکدار شد. اگر دولت ایران هم از صنعت فولاد حمایت نکند، چنین سرنوشتی را برای صنایع داخلی رقم زده می‌شود.

او افزود: گمرک و سازمان استاندارد می‌توانند نقش مهمی در جلوگیری از محصولات فولادی نامرغوب داشته باشند، گفت: متاسفانه فولادهای وارداتی مورد آزمایش قرار نمی گیرند و چینی ها به راحتی و با تغییر کد محصولات فولادی تقلبی و فاقد کیفیت لازم را روانه بازار می کنند.

شهرستانی تصریح کرد: چینی‌ها حتی فولادهای بی کیفیت را با قیمت ارزان تری نسبت محصولات دیگر عرضه می کنند که پیمانکارانی که تنها دنبال سوددهی هستند خریدار این فولادها هستند.

او افزود: خریداران شاید این فولادها را در صنعت خودروسازی و لوازم خانگی استفاده کنند که خدا به مصرف‌کنندگان رحم کند!

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص برخورد دولت با نامه انجمن پیش بینی کرد:با توجه به تجربه های قبلی که داریم به نظر می رسد این نامه هم مانند نامه های دیگر فقط بایگانی شود در حالی که این 25 راهکار انجمن با نظرات کارشناسی تدوین شده است. تا زمانی که به صنعتگران دولت اعتماد ندارد و سیاست‌ها در راستای بهبود وضعیت تولید فولاد در دستورکار قرار نخواهد گرفت.

او افزود: برای خروج از رکود صنعت فولاد باید 25 راهکار پیشنهادی تماما از سوی دولت اجرا شود و در غیر اینصورت هیچ نشانه بهبودی در صنعت فولاد دیده نمی شود. حتی از الان پیش بینی می شود سه ماهه اول سال آینده رکود ادامه دارد. کاش دولت به جای کمک به خودروسازان به صنعت مسکن توجه می کرد و کارخانه ها را با اقدامات زیربنایی از رکود نفسگیر نجات می داد.

به گزارش اقتصادنیوز، هفته گذشته اعضای انجمن فولاد ایران در حاشیه مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت، با امضای نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور 25 راهکار را برای بهبود وضعیت تولید فولاد کشور و خروج این صنعت از رکود پیشنهاد دادند. در این نامه بیش از ۱۲۰ نفر از مدیران کارخانجات تولیدکننده فولاد عضو انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران در نامه خود ابتدا با تشریح وضعیت دشوار کنونی صنعت فولاد، و بر شمردن 6 چالش اصلی این صنعت، خواستار حمایت ویژه دولت از این صنعت مادر برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات، حفظ سطح اشتغال فعلی و گذار از شرایط تحریم به پسا‌تحریم شده‌اند. این در حالی است که طی یک سال اخیر واردات محصولات فولادی از چین شدت گرفته و افزایش هزینه تولید در برابر افت قیمت این محصول در بازار جهانی باعث شده تولیدکنندگان داخلی توان رقابت خود را با محصولات وارداتی از دست بدهند.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تیکت جدید